Sa pitanjem kako odabrati “pravi” nož se većina ljudi sreće “POSLE” nabavke prvog noža. Obično prilikom prve nabavke zbog neiskustva nije nam bitno nista sem da nož izgleda OPASNO. Ovo govorim iz ličnog iskusta jer na početku moje vojne karijere sam smatrao da je sinogi tanto najsavršeniji oblik sečiva. Naravno moje verovanje nije bilo zasnovano iskustvom i znanjem već se zasnivalo na raznim pričama, reklamama proizvođaca i lovačkim pričama iz ratova 90-tih od kojih su mnoge su za rubriku verovali ili ne. Zato sam odlucio da vam pomognem da date odgovor na pitanje kako odabrati “pravi” nož? Do korisnih informacija možete doći i u tekstu MGBN Ručna izrada unikatnih noževa.
-Pre svega šta treba da definisemo je za šta nam je nož potreban,
šta očekujemo od noža za kojim tragamo (jako bitno pitanje po mnogim stavkama),
-fabrički nož ili ručni rad,
-koliko novca sam spreman da potrošim za nož,
Shodno nameni biramo geometriju, veličinu noža kao i vrstu čelika za izradu. Na primer:
- Za noževe koje koristimo za boravak u prirodi
rez bi trebao da bude plići-nisko brušen, veće debljine u ledjima, konveksno oštrenje zbog težine zadataka za koje je namenjen.
2. Višenamenski nož
Koji ćemo koristiti više za obradu hrane i divljači na terenu nego za pripremu i urađenje logora ili skloništa. Za takve noževe savetujem visoko brušena sečiva, sa drškom pune konstrukcije sa sekundarnom ili konveksnom oštricom.
3. Kamperski noževi
Ovo su noževi koje koristimo za grube poslove kao sto su: sečenje grana, cepanje oblica, komadanje divljaci.
Ove noževe karakterišu:
-velike dimenzije,
-velika masa,
-plitak rez,
-veliki uglovi oštrenja
4. Mali noževi za svakodnevno nošenje?
Za njih savetujem:
-Visoko brušeno sečivo,
-debljinu u ledjima do 3 mm,
-dršku pune konstrukcije,
-niže uglove oštrenja,
5. Borbeni noževi
Borbeni noževi su širok pojam i obradiću ih u posebnom tekstu kao i preklopne noževe i najčešće greške koje pravimo prilikom izbora takvih noževa.